Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5753
Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? | Agent Marcin Tuchewicz,MultiAgencja 20 towarzystw u jednego Agenta.Tanie OC, AC, NNW, OC Rolnika,
515 507 504 lub 515 508 506 poczta@twojeoc.pl

W przypadku kradzieży samochodu jest to więcej niż kłopotliwe i to niezależnie od wieku samochodu, bo nie chodzi wyłącznie o odszkodowanie za utracony pojazd. Nierzadko nawet stare auta są kradzione wyłącznie w celu dokonania przestępstwa, a utrata wraz z nim dokumentów może być przesłanką do domniemania udostępnienia pojazdu. To będzie pociągało za sobą negatywne konsekwencje – chociażby kilka wizyt na komisariacie w celu składania zeznań.

Utrata samochodu i dokumentów – co z odszkodowaniem?
Jeżeli posiadacie polisę od kradzieży samochodu, powinniście sprawdzić wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela w Ogólnych warunkach ubezpieczenia. Bardzo często można tam znaleźć zapis, że aby uzyskać odszkodowanie, należy przedłożyć ubezpieczycielowi dowód rejestracyjny oraz wszelkie urządzenia służące do otwierania pojazdu (kluczyk, karta elektroniczna, dodatkowy pilot) zgłoszone we wniosku. Brak jakiegokolwiek elementu może spowodować odmowę wypłaty odszkodowania.

Nie oznacza to oczywiście, że nie można zgłosić szkody – nawet powinno się to zrobić. Można się też odwoływać i wygrać w sądzie, ale to kłopotliwa i długa droga.

Sytuacje wyjątkowe
Nieco inaczej wygląda kwestia rozboju. Jeżeli zostaniecie napadnięci i stracicie samochód z pozostawionymi w środku dokumentami i kluczykiem, ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić wypłaty odszkodowania. To samo dotyczy sytuacji, gdy napastnik zmusi was do oddania dokumentów i kluczyka.

Trochę bardziej skomplikowaną sprawą jest utrata auta w wyniku podstępu. Często złodzieje w jakiś sposób nakłaniają do wyjścia z samochodu (pozorowana stłuczka lub potrącenie). W tym czasie auto zostawia się z kluczykiem i nierzadko dokumentami w środku. Co wtedy?

Teoretycznie jest to sytuacja wyłączająca odpowiedzialność, ponieważ kierujący zostawił niezabezpieczony pojazd, wychodząc z niego. Jednak ubezpieczyciel może taką sytuację uznać za podobną do rozboju, a jeżeli nie on, to sąd. Jest to jednak kwestia sporna i uzyskanie odszkodowania może być kłopotliwe oraz czasochłonne.

O czym należy pamiętać?
Zalecamy zapamiętanie numerów rejestracyjnych swojego pojazdu. Nie jest to trudne, a bardzo przyspiesza i ułatwia zgłoszenie kradzieży na policję.

Po drugie pamiętajcie, że ubezpieczacie od kradzieży pojazd zabezpieczony, a wszystkie zabezpieczenia wymieniacie we wniosku do polisy. Można to rozumieć tak, że niezabezpieczone dokumenty to nieubezpieczone auto.

Warto też mieć zawsze przy sobie dowód rejestracyjny. Nawet kierując pojazdem, warto mieć go w kieszeni. Kwestią sporną jest to, czy spięcie ze sobą dowodu rejestracyjnego z kluczykiem jest dobrym rozwiązaniem. Z jednej strony zmusza do zabrania ze sobą dokumentu, z drugiej powoduje, że nawet zgubienie kluczyka będzie skutkowało utratą dowodu.

UBEZPIECZENIA

Marcin Tuchewicz

☎️Kontakt telefoniczny: 515 507 504 lub 515 508 506

📬Email: poczta@twojeoc.pl

💻Strona: www.twojeoc.pl

Współpracuje z ponad 20 Towarzystwami Ubezpieczeniowymi:

źródło: wp, FOT. MARCIN ŁOBODZIŃSKI, art z:źródło strony