Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5753
Jedna rejestracja do wielu pojazdów. Będą profesjonalne „blachy” | Agent Marcin Tuchewicz,MultiAgencja 20 towarzystw u jednego Agenta.Tanie OC, AC, NNW, OC Rolnika,
515 507 504 lub 515 508 506 poczta@twojeoc.pl

11 lipca 2019 r. polskie urzędy zaczną wydawać nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Na białym tle oznakowanie będzie wypisane zieloną czcionką. Na jednych takich „blachach” będzie można jeździć większą liczbą samochodów.

Znowelizowane Prawo o ruchu drogowym przewiduje możliwość starania się o profesjonalną rejestrację samochodu dla firm. Do tej pory brakowało jednak rozporządzenia, które określałoby, jak w takiej sytuacji mają działać urzędy. Teraz się to zmieniło. Ministerstwo Infrastruktury opublikowało projekt rozporządzenia w tej sprawie.

 

O profesjonalną rejestrację będą mogli starać się przedsiębiorcy, zajmujący się sprzedażą samochodów, które nie zostały zarejestrowane ani w Polsce, ani za granicą, a także jednostki naukowe zajmujące się badaniem samochodów. Szacuje się, że pula ta obejmie w Polsce do 20 tys. podmiotów. Dziś, aby można było pozwolić na jazdę testową potencjalnemu klientowi, konieczne jest rejestrowanie każdego pojazdu z osobna.

Projekt rozporządzenia określa wzory profesjonalnych tablic samochodowych, motocyklowych i motorowerowych. Będą się one różnić rozmiarami, ale łączyć będzie je wygląd. Na białym tle oznaczenia zostaną wypisane zieloną barwą.

Podmiot uprawniony do utrzymania profesjonalnych tablic rejestracyjnych odpowiedni wniosek złoży w starostwie lub urzędzie miejskim. Pierwszą stronę takiego dowodu wypełni urzędnik, wpisując dane posiadacza dowodu. Drugą stronę uzupełnia przedsiębiorca czy ośrodek, który wystąpił o profesjonalny dowód przed rozpoczęciem jazdy próbnej. Chodzi tu o dane takie jak markę i model pojazdu, numer VIN czy pojemność i moc silnika.

 

Co ważne, zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, profesjonalny dowód jest ważny tylko przez określony czas od daty uzupełnienia go przez posiadacza. Jest to 30 dni w przypadku firm zajmujących się sprzedażą lub produkcją samochodów oraz 6 miesięcy w przypadku ośrodków badawczych.

 

Jak będą wyglądać koszty takiej rejestracji? Za wydanie decyzji trzeba będzie zapłacić 100 zł. Blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego kosztuje 10 zł, a do tego trzeba będzie jeszcze doliczyć 80 zł za wydanie tablic samochodowych, 40 zł za tablicę motocyklową bądź 30 zł za motorowerową. Komplet nalepek legalizacyjnych to dalsze 15 zł.

Możliwość używania jednego dowodu rejestracyjnego i jednego kompletu „blach” do wielu pojazdów jest wyczekiwana przede wszystkim przez sprzedawców samochodów. Dzięki temu rozwiązaniu od 11 lipca 2019 r. – bo wtedy proponowane rozporządzenie ma wejść w życie – będą oni mogli oferować potencjalnemu klientowi jazdę próbną konkretnym, wybranym przez niego egzemplarzem auta. Dziś zdarza się, że klient musi zadowolić się przejażdżką inną wersją silnikową, ponieważ diler nie posiada zarejestrowanego auta w wariancie, które chce kupić nabywca. W efekcie klient kupuje kota w worku.

 

UBEZPIECZENIA

Marcin Tuchewicz

☎️Kontakt telefoniczny: 515 507 504 lub 515 508 506

📬Email: poczta@twojeoc.pl

💻Strona: www.twojeoc.pl

Współpracuje z ponad 20 Towarzystwami Ubezpieczeniowymi:

źródło: WP, zdjęcie:internet