Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5753
KNF ukarał PZU za opóźnienia w wypłacie odszkodowań. Ubezpieczyciel ma zapłacić prawie 2 mln zł | Agent Marcin Tuchewicz,MultiAgencja 20 towarzystw u jednego Agenta.Tanie OC, AC, NNW, OC Rolnika,
515 507 504 lub 515 508 506 poczta@twojeoc.pl

Komisja podczas wtorkowego posiedzenia podjęła jednogłośna decyzję o ukaraniu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń. W jej ocenie ubezpieczyciel naruszył ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych zbyt wolno wypłacając odszkodowania. Teraz ma zapłacić 1,7 mln zł. kary.

Jak poinformował KNF w komunikacie po 385 posiedzeniu:

„Komisja jednogłośnie nałożyła na Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA karę pieniężną w wysokości 1,7 miliona złotych, za naruszenie art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnienia obowiązków informacyjnych” – napisała w komunikacie KNF.

Co zapisano we wspomnianym fragmencie ustawy? Pierwszy ustęp artykułu 14. mówi, że ubezpieczyciel „wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni licząc od dnia złożenia przez poszkodowanego lub uprawnionego zawiadomienia o szkodzie”.

W drugim i trzecim ustępie ustawodawca opisuje sytuacje kiedy ustalenie odpowiedzialności albo wysokości odszkodowania, jest niemożliwe w szybkim czasie. Wtedy nieprzekraczalnym jest termin 90 dni od dnia złożenia zawiadomienia o szkodzie.

Podobnie dzieje się w sytuacji, kiedy ubezpieczyciel stwierdza, że „odszkodowanie nie przysługuje lub przysługuje w innej wysokości niż określona w zgłoszonym roszczeniu”. Wtedy też ubezpieczyciel ma maksymalnie 90 dni.

 

 

źródło: money.pl