Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-content/themes/Divi/includes/builder/functions.php on line 5753
Za to nie stracisz już prawa jazdy! | Agent Marcin Tuchewicz,MultiAgencja 20 towarzystw u jednego Agenta.Tanie OC, AC, NNW, OC Rolnika,
515 507 504 lub 515 508 506 poczta@twojeoc.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację prawa o ruchu drogowym, która wprowadza spore ułatwienia dla kierowców. Przede wszystkim za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km na godzinę prawo jazdy nie będzie już automatycznie zatrzymywane. Podobnie w przypadkach, gdy samochodem będzie jechało za dużo osób. Warunek jest jeden, trzeba będzie mieć ważny powód.

Dziś, gdy kierowca przekroczy prędkość o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym, to za pierwszym razem zabierane jest mu prawo jazdy na trzy miesiące. Jeśli w tym czasie zostanie przyłapany na prowadzeniu samochodu, to okres ten przedłuża się do sześciu miesięcy. Przy trzecim razie kierowcy cofane są uprawnienia do kierowania pojazdem.

Po nowelizacji, którą podpisał prezydent w pewnych sytuacjach prawo jazdy nie zostanie zatrzymane. Trzeba będzie mieć przy tym ważny powód, czyli musi dojść do stanu wyższej konieczności. To taka sytuacja, w której np. wieziemy ranną osobę do szpitala, czy rodzącą kobietę. Prawa jazdy też nie straci członek Ochotniczej Straży Pożarnej, który jedzie na akcję. Oczywiście nie zawsze będzie w jej trakcie ratował ludzkie życie, ale jest to uzasadniony powód.

Nowelizacja ustawy jest wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z października 2016 roku. Trybunał orzekł, że odbierania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w terenie zabudowanym, bez uwzględniania stanu wyższej konieczności w jakim działał kierowca, jest sprzeczne z konstytucją.

Nowelizacja wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia.

„Do postępowań wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy ustawy o kierujących pojazdami w brzmieniu nadanym przedmiotową regulacją” – stwierdzono w komunikacie Kancelarii Prezydenta informującym o podpisaniu nowelizacji.

UBEZPIECZENIA

Marcin Tuchewicz

☎️Kontakt telefoniczny: 515 507 504 lub 515 508 506

📬Email: poczta@twojeoc.pl

💻Strona: www.twojeoc.pl

Współpracuje z ponad 20 Towarzystwami Ubezpieczeniowymi:

źródło: PAP, foto: Policja.